Történetek a magyar bányászatról.
A 2000-ben megnyílt állandó kiállításaink között volt egy, melyben kísérletet tettünk arra, hogy a ránk maradt tárgyak, dokumentumok segítségével bemutassuk: mi volt a magyar bányászat története, s ezt szó szerint értettük. Egy - két évezredet átfogó - időfolyam bányászathoz kapcsolódó, vagy kapcsolható történéseit mutattuk be kronologikus sorrendben úgy, hogy a kiállítás fejezetei többféle nézőpontot kínáljanak fel. Egy-egy fejezet blokkjait, mint a láncszemeket kapcsoltuk egymáshoz: s voltak olyan témák, melyeket - más és más szempontokat előtérbe helyezve - többször is fókuszba helyeztünk. Van például egy termünk, melyben – külön vitrinekben - ércbányászatunk három, egymáshoz szorosan kapcsolódó, de önmagában is kiemelkedő jelentőségű történetet mutatjuk meg.
Selmecbánya, a Bányavárosi Szövetségek, illetve a Fuggerek és Thurzók bányászatának története szimbolizálja mindazt, ami miatt valóban európai jelentősége volt a magyar korona ércbányászatának
„Isten földi paradicsoma” így jellemezte a 12. században egy utazó a magyar királyág földjét, a látszólag korlátlan gazdagság azonban már a török uralom alatt fogyni látszott. Átalakult a világ, a nagy földrajzi felfedezések nyomán Európába beáramló nemesérc átrendezte a piacot. A magyar kincstár folyamatos jövedelemtermelő iparága már kevésbé lett hangsúlyos, s egyre több technológiai nehézséggel is küzdött . Az ipari forradalom pedig alapvetően változtatta meg a világot: bányászatunk hangsúlyai eltolódtak. A struktúra végleges kereteit az I. Világháborút lezáró béke szabta meg. Újra kellett mindent pozícionálni.
A legújabb kori magyar bányászat heroikus évtizede volt a „vas-és acél országának” évtizede. Hősök és áldozatok, sztahanovisták és koncepciós perek: egyként jellemzőek voltak erre a korra.
Kiállításunk utolsó blokkja a bányák bezárását tényszerűen rögzíti, de bemutatja azt a politikai egymásnak feszülést is, mely e témában az elmúlt évtizedekben fel-fel lángolt. (Sajnos a magyar bányászat sorsát illetően eredménytelenül).
Az épület adottságai egyébként megszabták lehetőségeinket: három, egymást követő szoba, alig 80m² terület, szűkös tér ez egy olyan iparág történetnek bemutatására, melynek nemcsak kontinentális jelentőségű évszázadai, de kevésbé diadalmas közelmúltja is volt. Reményeink szerint az eredeti tárgyakkal, dokumentumokkal és értelmezéseinkkel sikerül legalább megsejtetni: milyen hihetetlenül gazdag ez a történet.